Symbole Jednostki

Godło Jednostki

Godłem jednostki jest „Nyska Szarotka” będąca stylizowanym wizerunkiem szarotki alpejskiej, w kształtach której zawarto sylwetkę fortu „Prusy”, znajdującego się w północno-zachdniej części Nysy. Szarotka symbolizuje przywiązanie do tradycji wojsk górskich, i jest bezpośrednio nawiązaniem do szarotki noszonej (na granatowych patkach z wypustkami barwy żółtej słonecznikowej) na kołnierzach przez żołnierzy 1. Brygady Strzelców Karpackich, podczas II Wojny Światowej. Sylwetka fortu „Prusy”, podkreśla natomiast bogate tradycje wojskowe Garnizonu Nysa, które to zakończyły się wraz z wyjazdem do Kłodzka ostatnich pododdziałów 22 Brygady Piechoty Górskiej.

Oznaka rozpoznawcza Jednostki

Oznaka rozpoznawcza Jednostki została zaprojektowana w dwóch wersjach:

a) na mundur wyjściowy

b) na mundur polowy

Odznaka w kształcie okręgu o średnicy 75 mm. Wersja na mundur wyjściowy przedstawia widok ciemnozielonego okręgu w wewnątrz którego centralnie umieszczono godło Jednostki. Dookoła godła, umieszczone zostały napisy „JS 3035 im. 1. Brygady Strzelców Karpackich” (górne część), oraz  ”Omnia Pro Patria” (dolne półkole). Całość wykończona jest brzegiem w granatowo-słonecznikowych barwach piechoty (które tożsame są z barwami Karpatczyków) .

W wersji na mundur polowy zastosowane zostały barwy gaszone. Biały i żółty kolor Nyskiej Szarotki zastąpiły odpowiednio khaki i koniakowy brąz (co jest odwołaniem koloru beretu WOT). Napisy umieszczono wokół godła w kolorze czarnym. W miejsce barwnego granatowo-słonecznikowego brzegu umieczono okręgi w kolorze czarnym i khaki. Całoś wykonana jest na materiale z nadrukiem maskującym wz.93.

 Oznaka noszona jest na lewym rękawie umundurowania. Zgodnie z powojenną tradycją ZS oznace na umundurowaniu towarzyszy łuczek w barwach zgodnych z oznaką. Jest on jednym z elementów odróżniających mundur strzelecki od munduru wojskowego.

Dewiza Jednostki

„Omnia Pro Patria” jest dewizą Jednostki, co w tłumaczeniu na język polski oznacza: „Wszystko dla Ojczyzny”, co jest dewizą „Strzelca” już od czasów międzywojennych.

Proporzec Jednostki

Dnia 18 marca 2015 roku z inicjatywy przyjaciół Jednostki został powołany Społeczny Komitet Ufundowania Sztandaru JS 3053 NYSA.

Celem działalności Komitetu jest gromadzenie funduszy, które zostaną przeznaczone na zakupu sztandaru dla Jednostki Strzeleckiej 3053 Nysa, wraz z przeprowadzeniem uroczystości wręczenia sztandaru zgodnie z ceremoniałem wojskowym, oprawą artystyczną i kulinarną. Ufundowanie i przekazanie Jednostce sztandaru będzie wyrazem podziękowania strzelcom i członkom wspierającym Jednostkę za wolontariacką służbę na rzecz szeroko rozumianego bezpieczeństwa na terenie Powiatu Nyskiego i całego regionu.

W związku z powyższym w imieniu całego Komitetu zachęcamy do finansowego wsparcia tej szczytnej inicjatywy.

Dane do przelewu:
nr konta: 44 8872 1026 0030 3463 2000 0010

Ufundowanie imiennych gwoździ:
1. Złoty – 700 zł
2. Srebrny – 500 zł
3. Brązowy – 300 zł