Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wykletych

mł. chor. ZS Jacek Tomasiak
Zostaw komentarz

Dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Z tej okazji  SJS 3053 Nysa OSW im. I Brygady Strzelców Karpackich w parku miejskim w Nysie zorganizowała I edycję biegu TropemWilczym.

Bieg rozgrywany był na dystansie 1963 m. Dystans ten jest związany z rokiem śmierci ostatniego żołnierza wyklętego tj. Śp. Józefa Franczak ps. Lalek, który został zastrzelony 21 października 1963 roku. Był to bieg, w którym nie liczyły się kolejność lokat, czas, ani styl biegu. Najważniejszą ideą było oddanie w ten sposób honoru Żołnierzom Wyklętym.

W kategorii mężczyzn zwyciężył STEC Michał, natomiast wśród kobiet najszybszą zawodniczką okazała się MISTARZ Angelika. Oboje zwycięzców reprezentowało klasę mundurową Zespołu Szkół Ekonomicznych w Nysie. Zwycięzcy otrzymali z rąk dowódcy sierż. ZS Jacka Tomasiaka i przedstawiciela WKU z Brzegu mjr. Krzysztofa Zalewskiego pamiątkowe medale oraz puchary. Na mecie każdy z biegaczy otrzymał pamiątkowy dyplom oraz słodki upominek w postaci „Krówki Komandosa”. Ponadto po biegu wśród wszystkich jego uczestników rozlosowano również szereg drobnych upominków. Impreza zakończyła się zbiorową konsumpcją wojskowej grochówki.
Organizatorzy pragną wyrazić serdeczne podziękowania władzom PWSZ w Nysie oraz Burmistrzowi Nysy i Staroście Nyskiemu  za pomoc w organizacji biegu.

Zostaw komentarz

WP Theme & Icons autorstwa N.Design Studio. Modyfikacja: pwd. Przemek Spaczek.
RSS wpisów RSS komentarzy Zaloguj się